سنگ کوهی صادق مرادی

جستجو   :  

شناخت سنگ لاشه

 بسم الله الرحمن الرحیم

 

سنگ لاشه را می شناسید

سنگ لاشه را می شناسید سنگ یکی از مصالح ساختمانی می باشد و انواع مختلفی دارد. از انواع سنگ ها می توان به سنگ های آذرین، سنگ های دگرگونی، سنگ های رسوبی و … اشاره کرد. در حقیقت نحوه به وجود آمدن این نوع سنگ ها با هم متفاوت بوده و دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشند. از دیگر انواع سنگ ها، می توان به سنگ لاشه، سنگ نما، سنگ گرانیت، سنگ دولومیتی و … اشاره کرد که هر کدام کاربرد ها و همچنین خصوصیات خاص و ویژه ای می باشند. از بین انواع سنگ های نامبرده، سنگ لاشه یکی از سنگ هایی می باشد عموما جنبه تزیینی نداشته و شکل ظاهری آن نامنظم می باشد.

 

نگاه اجمالی به قدمت سنگ: یکی از قدیمی ترین مصالح ساختمانی می باشد کخ بشر از بدو زندگی بر روی زمین شناخته است و از آن برای تهیه وسایل مختلف زندگی و همین طور بنای آثار خود سود جسته است و در آثار بدست آمده از جوامع مختلف که در دوره پارینه سنگی زندگی می کرده اند، ابزار کار و اسلحه ی سنگی دست ساز نیز دیده شده است. سنگ ها علاوه بر ساخت وسایل روزمره در ساخت بنای ساختمان پرستش گاه ها نیز مورد استفاده قرار می گرفته است. امروزه برخی از سنگ های تزیینی را به روش های مختلف به صورت صفحه برش زده و در کف، نما، پله ها، کف پنجره ها و … مورد استفاده قرار می دهند. ناگفته نماند که از مخلوط خرده سنگ ها با برخی از مواد چسبنده، مهمترین مصالح را در ساختمان تشکیل می دهند که می توان به ملات ها، موزاییک و بعضی دیگر از قطعات پیش ساخته اشاره کرد.

سنگ لاشه را می شناسید؟

سنگ لاشه، سنگی می باشد که شکل و ظاهر آن منظم نیست. این نوع سنگ ها در نتیجه عمل انفجار بوده و یا پس از خرد کردن سنگ ها با قطعات بزرگ تر به دست می آیند، بنابراین شکل خاص و سطح های مشخصی ندارند. استفاده از سنگ لاشه بدون این که گوشه های تیز و لبه دار آن گرفته شود، مجاز نیست. در حقیقت به دلیل شکسته شدن ناگهانی سنگ های بزرگ تر، تکه ها و یا سنگ های لاشه ایجاد شده دارای گوشه و لبه های تیز می باشند که برای استفاده مناسب نمی باشند، بنابراین قبل از استفاده باید آن ها را ساب زد و آماده استفاده کرد. ناگفته نماند که سنگ لاشه با ابعاد کوچک تر از 15 سانتی متر را می توان بدون ساب زدن مورد استفاده قرار داد، زیرا آن ها به عنوان پرکننده در مکانهای مختلف استفاده می شود.

موارد استفاده از سنگ لاشه:

سنگ لاشه سنگی است که به دلیل شکل ظاهری آن، کاربرد تزیینی ندارد، بنابراین عمده مصرف آن به کارهای عمرانی مربوط می شود. از کارهای عمرانی و موارد استفاده این نوع سنگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از آن در کلیه ابنیه های ساختمانی

 • ساخت انواع پل های سنگی

 • از دیگر موارد آن می توان به ساخت سد ها اشاره کرد.

 

 • ساخت دیوار ها و پی های لازم در ساختمان ها، البته ناگفته نماند که از این نوع سنگ برای ساخت دیوار های سنگی مورد استفاده قرار می گیرد.

 • یکی از موارد مصرف سنگ لاشه، علاوه بر استفاده در کار های عمرانی، در تهیه پودر سنگ نیز به شدت استفاده می شود. سنگ لاشه، نوعی از سنگ های نامنظم موجود در طبیعت می باشد که با توجه به شرایط کنونی حاکم، امکان تفکیک کانه موجود در آن وجود ندارد. به عبارت دیگر عمل فرآوری آن از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد.به همین دلیل از آن برای پودر سنگ نیز استفاده می شود.

مشخصات کیفی سنگ لاشه چیست؟

 1. سنگ لاشه باید عاری از هر گونه لایه بندی باشد. در حقیقت ظاهر آن نباید لایه لایه باشد.

 2. وجود درزه و شکاف در متن سنگ دلیل بر استحکام پایین سنگ می باشد. در واقع یکی از عوامل موثر در کمیت سنگ لاشه، بدون شکاف و درزه بودن آن ها می باشد.

 3. سنگ لاشه انتخابی باید دارای سختی قابل قبولی باشد.

 4. از دیگر ویژگی و مشخصات کیفی سنگ لاشه می توان به نوع استخراج آن اشاره کرد. شرایط استخراج آن باید روباز بوده و به آسانی انجام شود و بدون باطله برداری باشد.سنگ لاشه را می شناسید 

   

  09123954076

09361589419

پیمانکاری مرادی 

تاریخ درج  :  1401/3/6  

ارسال نظر 
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن پیام  :

   
تصویر امنیتی